środa, 24 października 2012

Tarta dyniowo-jabłkowa

Witajcie!
Korzystając z dnia wolnego postanowiłam założyć bloga, na którym mogłabym dzielić się z wami moimi pasjami.
Lubię gotowanie i czytanie, więc spędzam często czas z książką (niekoniecznie kucharską) w kuchni. Mam nadzieję, że spodobają wam się moje przepisy i mini recenzje.

Na początek coś słodkiego idealnego na jesień - pyszna z lodami śmietankowymi lub toffi:
TARTA DYNIOWO-JABŁKOWA


Ciasto:
2 i ½ szklanki mąki
1 kostka masła (200g)
2 jajka
½ szklanki cukru
Cukier waniliowy
2 łyżeczki śmietanki 12%

Z podanych składników wyrób ciasto. Odstaw ¼ gotowego ciasta na bok (będzie służyć do zrobienia „kratki”). Na tortownicy wysypanej bułką tartą wyłóż ¾ ciasta – cienka warstwa (ja użyłam tortownicy 28 cm średnicy, ale może być mniejsza). Nakłuj widelcem i włóż na 10min. do piekarnika nagrzanego do 180 stopni.

Dżemik dyniowo-jabłkowy:
4 małe jabłka obrane i pozbawione gniazd nasiennych
¼ dyni (15-20dag)
2 łyżki cukru

Proporcje do dżemu są właściwie dowolne, podane wyżej są preferowane przeze mnie. Użyłam dość małej dyni, więc miąższu wyszło może z 15-20dag. Zasadniczo proporcje pół na pół. Pokrojoną w kostkę dynię wrzucasz do garnuszka z ½ szklanki wody, a potem dodajesz jabłka – kolejność jest ważna, bo dynia jest dużo twardsza i szybciej zmięknie jeśli będzie na dole. Na małym gazie gotuj do miękkości (pod przykryciem) od czasu do czasu mieszając – to będzie jakieś 20min., ale zależy od rodzaju kuchenki jakiej używasz. Jak mieszanka będzie już w miarę miękka to rozgniatasz większe kawałki widelcem (a jeśli postanowisz zrobić dużą porcję to można użyć tłuczka do ziemniaków). Dodajesz cukier i zagotowujesz, już bez pokrywki. Gotowy dżemik powinien mieć konsystencje dżemiku J, czyli jeśli zostało ci po tych zabiegach jeszcze trochę wody, która widocznie oddziela się od reszty masy to musisz pogotować chwilę dłużej.

Po 10 min. wyciągasz podpieczone ciasto z piekarnika i wykładasz gotowy dżemik na wierzch, trochę tak jak na pizzę – żeby brzegi były widoczne, ale żeby masa pokryła większą część ciasta. Elegancko prezentuje się takie ciasto jeśli na wierzchu ułożysz paski ciasta tak, aby utworzyła się kratka. Ale bez kratki też będzie J Wkładasz ciasto z powrotem do piekarnika na około 30-40 min. Najlepiej od czasu do czasu sprawdź czy wierzch się czasem nie przypala.
Smacznego! 


Pozdrawiam i obiecuję publikować nowe posty przynajmniej raz w tygodniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz